pieniny start 01Pieniny to malutkie pasmo górskie na granicy Polski i Słowacji, a właściwie tylko część pasa skałkowego, ciągnąca się od przełomu Białki na zachodzie do przełęczy Rozdziele na wschodzie. Zalicza się do nich Pieniny Spiskie (wał Braniska-Hombarku), Pieniny właściwe (wzdłuż przełomowego odcinka doliny Dunajca między Czorsztynem a Szczawnicą) oraz Małe Pieniny. Uważane są za jeden z najpiękniejszych regionów krajobrazowych w Europie. Na niewielkiej przestrzeni (30 km2) skupia się tu tak wielka ilość różnorodnych elementów rzeźby i pokrycia roślinnego, że wystarczyłoby ich na gustowne urządzenie przynajmniej kilku łańcuchów górskich". Najwyższym szczytem Pienin właściwych jest Okrąglica (982 m), znana też pod nazwą masywu, do którego należy - Trzy Korony. Na wierzchołku znajduje się platforma widokowa ze wspaniałą panoramą Tatr, Gorców, Babiej Góry i Beskidu Sądeckiego. Wysoka w Małych Pieninach sięga aż 1050 m.
Z wyniosłości - zwłaszcza z Sokolicy (747 m) - obserwować można przecinający środkową część Pienin piękny przełom Dunajca, stanowiący niezwykłą atrakcję turystyczną. Na przebycie odcinka mierzącego w linii pieniny start 02prostej 2,5 km, rzeka potrzebuje aż 9 km, przecinając pasmo siedmioma wielkimi zakrętami. Przełom obejrzeć można także z poziomu rzeki, uczestnicząc w szalenie popularnym spływie tratwami flisackimi, nawiązującym do dawnej tradycji spławu drewna beskidzkimi rzekami. Trasa spływu jest dłuższa niż przełom: płynie się z Kątów do Szczawnicy (15 km) lub Krościenka (18 km); różnica poziomów pomiędzy punktem początkowym i końcowym wynosi odpowiednio 36 lub 46 m. Zwiedzając Pieniny, trzeba też wybrać się do malowniczego Wąwozu Szopczańskiego, oddzielającego masyw Trzech Koron od Pienin Czorsztyńskich. Warto pamiętać, że góry porośnięte są buczyną, która szczególnie pięknie wygląda jesienią, gdy barwne liście odcinają się od bieli skał.
Przez Pieniny wyznaczono wiele szlaków turystycznych; najstarszy - z Krościenka na Trzy Korony istnieje już od 1906 roku. Ale sława turystyczna pasma jest o wiele wcześniejsza, były to bowiem pierwsze polskie góry, które przyciągnęły licznych zwiedzających, przybywających tutaj zwłaszcza z uzdrowiskowej Szczawnicy. Już ok. 1830 r. wycieczki zwiedzały Czorsztyn, Czerwony Klasztor i Trzy Korony. Od 1932 r. środkowa część niezwykłego pasma chroniona jest w Pienińskim Parku Narodowym.