karkonosze start 01Karkonosze to zasłużenie najbardziej znana część Sudetów. Jako jedyne z całego tego pasma wydają się mieć tak przyciągający turystów wysokogórski charakter: wysokie urwiska, śnieg zalegający gdzieniegdzie niemal przez cały rok, niebosiężne szczyty, wspaniałe panoramy i chłodny, porywisty wiatr hulający tak, że człowiek się czuje, jakby bił kolejne rekordy wysokości.
Karkonosze leżą na granicy Czech i Polski. Ich najwyższy szczyt, Śnieżka (1602 m), jest największą górą całych Sudetów, jak i najwyżej położonym punktem na terytorium naszego południowo-zachodniego sąsiada. Składają się z dwóch równoleżnikowo położonych grzbietów: pasmo główne, biegnie od Przełęczy Szklarskiej do przełęczy Okraj - jego północna część należy do Polski; pasmo południowe, tzw. Rozsochy, znajduje się w całości na terytorium Czech. Widziana z wysokości polska część (stanowiąca ledwie jedną trzecią całości) wygląda jak wielki, wyniosły wał, unoszący się blisko 1000 m nad dnem Kotliny Jeleniogórskiej.
Karkonosze stanowią swoisty fenomen przyrodniczo-klimatyczny. Chociaż są górami starymi, ich najwyższe partie mają niemal alpejski charakter; występują tu bardzo atrakcyjne formy polodowcowe, a także wiele zróżnicowanych form skalnych. Ze względu na ostry klimat piętra roślinne, położone są o kilkaset metrów niżej niż w Tatrach. Przy całej swej surowości Karkonosze są jednak łatwo dostępne — ich naturalna szata przyrodnicza została mocno przekształcona przez człowieka, a potem padła ofiarą katastrofy ekologicznej końca lat 70. XX w.; w stanie zbliżonym do pierwotnego zachowała się jedynie w enklawach parku narodowego (na Chojniku i w okolicach Wodospadu Szklarki), a także na podnóżach Lasockiego Grzbietu. W celu ochrony najcenniejszych części gór utworzono w 1959 r. Karkonoski Park Narodowy, stanowiący od 1992 r. część transgranicznego rezerwatu biosfery UNESCO Karkonosze. Obecnie powierzchnia parku wynosi 5547 ha - składają się na nią teren obejmujący główne pasmo oraz dwie enklawy (Wodospad Szklarki, zamek Chojnik). Dobrym przygotowaniem do poznania terenów objętych ochroną może być wizyta w muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. Można tu obejrzeć wystawy przyrodniczą i historyczną, jak również skorzystać z bogatej biblioteki.
Głównymi ośrodkami turystycznymi Karkonoszy są Jelenia Góra, Szklarska Poręba oraz Karpacz. Szklarska Poręba to nie tyle zwarte miasto, ile bardzo rozległy zespół osad, stanowiących łącznie największy ośrodek turystyki i karkonosze start 02sportów zimowych w całych Sudetach. Wśród gości obok Polaków można spotkać tu bardzo licznych Niemców, Holendrów i Duńczyków, a do żelaznych punktów pobytu należy wjazd wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę oraz wycieczka do Wodospadu Szklarki, liczącego 13,3 m wysokości. Bardzo znaną imprezą zimową jest narciarski „Bieg Piastów" w Górach Izerskich, organizowany co roku w należącej do Szklarskiej Poręby osadzie Jakuszyce. Karpacz, z którego najłatwiej dojść na Śnieżkę, wydaje się ciągle przepełniony turystami, choć liczba jego stałych mieszkańców wynosi zaledwie 6 tysięcy. Największą atrakcją miejscowości jest drewniany kościółek Naszego Zbawiciela, powszechnie nazywany „świątynią Wang", wzniesiony pierwotnie na przełomie XII i XIII wieku. Został tu przeniesiony z Norwegii przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV w okresie 1842-1844. Stanowi bezcenny zabytek architektury wikińskiej, jeden z 24 zachowanych tego typu obiektów na świecie.