Północna, zewnętrzna część Karpat, układa się w bardzo długi łańcuch górski, leżący w kilku krajach: Czechach, Polsce, na Słowacji i Ukrainie. Beskidy ciągną się pasmem długości sięgającej 600 km przy ledwie 50 km szerokości, składają się z mniejszych pasm, łączonych jeszcze w grupy, zwane Beskidami Zachodnimi i Wschodnimi. Za zachodni kraniec uważana jest dolina rzeki Beczwy na Morawach, za wschodni - rzeka Czeremosz na Ukrainie.
W Beskidach żyją liczne gatunki zwierząt, m.in. jeleń, sarna, dzik, wilk, ryś i żbik. Ochroną przyrody zajmują się parki narodowe - na terenie Polski: Babiogórski, Gorczański, Magurski i Bieszczadzki, oraz kilkanaście parków krajobrazowych.
beskidy start 01Do Beskidów Zachodnich, których najwyższym szczytem jest Babia Góra (1725 m) zalicza się leżące w Czechach Góry Hostyńsko-Wsetyńskie i Beskidy Morawsko-Śląskie. Najdalej na zachód z pasm leżących w Polsce znajduje się dość wysoki Beskid Śląski, rozciągnięty u styku trzech krajów, między doliną Olzy i Przełęczą Jabłonkowską na zachodzie, Przełęczą Koniakowską na południu, a Kotliną Żywiecką i Bramą Wilkowicką na wschodzie. Wysokość większości szczytów Beskidu Śląskiego mieści w granicach 800-1100 m, a głównymi grzbietami są pasmo Czantorii (996 m) i pasmo Baraniej Góry. W tym drugim znajduje się najwyższe wzniesienie - Skrzyczne (1257 m). Jest to region bardzo dobrze zagospodarowany, z dobrą infrastrukturą i dużą bazą turystyczną. Bardzo popularnym celem wycieczek jest Barania Góra (1220 m), sławna dzięki źródłom Wisły, a największymi ośrodkami są Szczyrk, Wisła, Ustroń i Bielsko-Biała.
Pasmo śląskie przechodzi po drugiej stronie Soły w Beskid Żywiecki, ciągnący się między przełęczami Zwardońską na zachodzie i Sieniawską na wschodzie. Wyróżnia się on znaczną wysokością (800-1200 m). Obejmuje grupy górskie: Wielkiej Raczy (1236 m), Pilska (1557 m), najwyższej Babiej Góry (1725 m) oraz Pasmo Podhalańskie (935 m). Jest to również region zagospodarowany turystycznie, z licznymi szlakami i schroniskami (m.in. słynne Markowe Szczawiny). W otoczeniu Babiej Góry utworzono w 1954 r. Babio-górski Park Narodowy. Interesującym miejscem jest najwyższy wierzchołek Babiej Góry - Diablak. Muzeum Parku znajduje się w Zawoi, najważniejszej miejscowości letniskowej Beskidu Żywieckiego i ośrodku sportów zimowych. Oprócz niej licznie odwiedzane są m.in. Ujsoły i Zwardoń.
Beskid Mały, położony na północ od poprzednika, pomiędzy doliną rzeki Białej i Bramą Wilkowicką na zachodzie, a doliną Skawy na wschodzie, stosownie do swej nazwy jest niewysoki (700-900 m; najwyższy Czupel, 933 m) i mniej znaczący turystycznie. Grzbiety są w większości zalesione, natomiast rekreacyjne funkcje pełni przełom Soły, na której zbudowano zapory wodne w Czańcu i Porąbce. Głównym ośrodkiem jest Andrychów, ale to raczej szybko rosnąca popularność leżących u północnego podnóża Wadowic może przyciągnąć w te góry turystów.
Bardziej popularny jest Beskid Makowski, znany też jako Beskid Średni, ciągnący się pomiędzy Koszarawą na zachodzie a Rabą i Krzeczówką na wschodzie. Szczyty sięgają tutaj zazwyczaj tylko 600-800 m (choć najwyższy Jałowiec - 1111 m), ale położenie między Krakowem i Zakopanem, a także na głównym pieszym szlaku karpackim, czyni z niego atrakcyjny region turystyczno-wypoczynkowy. Głównymi ośrodkami są Sucha Beskidzka, Maków Podhalański i Jordanów.
Podobną rangę ma Beskid Wyspowy, położony między doliną Skawy na zachodzie a Kotliną Sądecką na wschodzie. Szczyty są tu już wyższe (850-1050 m), a najwyższy - Mogielica osiąga 1170 m. Uwiecznione w nazwie „wyspy" wzięły się od charakterystycznego dla tego pasma odosobnienia poszczególnych szczytów. W Beskidzie Wyspowym leżą: Limanowa i Mszana Dolna.
Popularnym celem turystów są Gorce, dziki masyw pomiędzy Przełęczą Sieniawską na zachodzie, a przełomem Dunajca na wschodzie. Zachowały się tu fragmenty pierwotnych lasów, a w istniejącym od 1927 r. rezerwacie im. Władysława Orkana beskidy start 02przyroda rządzi się bez ingerencji człowieka. Rozczłonkowane pasmo o kilkunastu grzbietach łączy najwyższy Turbacz (1310 m). Warto też obejrzeć Czoło Turbacza (1258 m), na którym umieszczono tajemniczą, zatartą już inskrypcję (łączoną z konfederatami barskimi). Inne miejsca, które można odwiedzić, to szczyt Ku-dłoń (1273 m) z malowniczymi skałkami oraz przełęcz Borek (1009 m). Od 1981 r. duża część Gorców chroniona jest w Gorczańskim Parku Narodowym. Głównymi ośrodkami są Nowy Targ, Krościenko oraz uzdrowisko Rabka Zdrój.
Prawdziwym zagłębiem turystycznym jest Beskid Sądecki, leżący pomiędzy Dunajcem na zachodzie, Kamienicą na północy i Przełęczą Tylicką na wschodzie. Jego szczyty sięgają przeciętnie 800-1000 m, a podzielony jest przełomem Popradu na dwa duże pasma: na zachodzie - Radziejowej (1262 m) i na wschodzie - Jaworzyny (1114 m). „Znakiem firmowym" Beskidu Sądeckiego są uzdrowiska: Krynica Zdrój, Muszyna, Szczawnica, Piwniczna Zdrój i Żegiestów Zdrój.
Beskidy Wschodnie to podzielone między Polskę, Słowację i Ukrainę - Bieszczady oraz m.in. Gorgany, Beskidy Połonińskie i Beskidy Pokucko-Bukowińskie, leżące w całości na Ukrainie. To najwyższa część całego łańcucha górskiego, które w Czarnohorze przekracza nawet 2000 m. O jedynej polskiej części Beskidów Wschodnich, Bieszczadach - opowiemy oddzielnie.